העסק כבבואה לרגשות שלנו

באחד הפוסטים הקודמים תיארתי מקרה של טיפול בעסק של מטופלת בעלת סטודיו של סדנאות התפתחות תינוקות. הסיבה העיקרית שאליה הגיעה היתה שהיא לא מרגישה בנוח לקחת כסף מלקוחות. הגדרנו את זה " כיכולת שלי לקבל כסף ", ו"יכולת להעריך את עצמי ". התהליך הטיפולי נגע לכאורה רק בפאן העסקי ומיקצועי של החיים. התחלנו את הטיפול ביולי 2012, עם הגדרה מאד מצומצמת של להרגיש נוח עם כסף.
כיום המטופלת נמצאת במצב של למצוא לעצמה מבנה חדש כיוון שיש רשימות המתנה של אימהות לסדנאות, היא עובדת במספר גנים, ישנם טיפולים פרטניים והמבנה שבו היא מקיימת את המיפגשים כבר קטן כיוון שהוא יכול להכיל רק 5 אימהות עם תינוקות.


נחזור להתחלה, מה הוביל אותה לצמיחה ולשינוי של הגדלת העסק והאם הוא קשור להתהליך הינקותי שלה.
אורנה ( השם בדוי ) גדלה בגרמניה להורים שמלחמת העולם השניה היתה ברקע של הגידול שלהם עם תרבות סמכותית ונוקשה, בעיקר האבא הצטייר כמי שערער את מקומה ולא חיזק את הביטחון העצמי לגדול להיות מי שהיא ולפתח הערכה עצמית חיובית. האמא הצטיירה כחסרת ביטחון, שלא מאפשרת לילד אנרגיה של חיים ושמחה. הרבה פחד מתח ונוקשות שררו בבית שבו גדלה.
אורנה כשגדלה פיתחה אנורקסיה בגיל ההתבגרות, והצליחה לצאת ממנו בכוחות עצמה דרך לימודים של רפואה סינית ותחומים טיפוליים נוספים. הצמצום של העצמי והםחד מפני העולם היו תבועים בה עמוק ולקח זמן כדי לשחרר אמונות מגבילות וחוסמות .
התהליך הטיפולי נגע גם למערכות פיזיות חלשות שבאו והלכו : דלקות שתן, מיגרנה , ועוד מצבים של חולשה עייפות ומעי דק חלש .
כדי לשקף לה את העסק ואת מצבו/ מצבה השוואנו הרבה פעמים למצבי התפתחות של תינוקות. מה שלום התינוק ? איך הוא מרגיש ? האם הוא מרגיש בטוח בעולם וכו. גם כדי לתת לה ראייה שזה שלב התפתחותי משתנה בהתאם להזנה הסביבתית שבו " העסק " גדל .
השוואנו את העסק כמו פעוט מרצה שרוצה שרק יאהבו אותו, ומתוך זה שיחרננו את הפחד שלא יאהבו אותי ויחווה דחיה. היה קושי להציב גבולות בצורה בטוחה ואוהבת .
באחד הטיפולים תיארה את העסק : יציב ולא נופל בקלות, יותר פתוח לעולם פחות חרד להיות בחדר לראות אנשים וילדים אוהב מוסיקה מסוימת , קשה להצחיק אותו, אם מדגדגים צוחק אבל חושש, הססן. מפחיד אותו להיות לבד, העסק רגוע אחרי פעילות טובה.
תיאור זה ממש המחיש איך היא מרגישה עם הגדילה שלה כפעוטה שרוצה קשר אבל פוחדת מכאב ודחייה. בטיפול אייפק אנחנו רושמים מישפטים שמשנים את התפישה, האמונה שחוסמת אותי. האישורים נגעו רבות למקום של מגיע לי לגדול מתוך שמחה והנאה, ולתפוס את הדימוי של הפעוטה המסכנה והחלשה כהגנה שיש לשחרר.
שלב נוסף בהתפתחות היה להבין שהעסק ייגדל ויהיה חופשי לגדול כי זה טבעו של תהליך, ואין אפשרות לשלוט בעצמאות של העסק ומותר לו לגדול באופן עצמאי ובטוח. והדימוי לכך התבטא במבנה שהפך עם התקדמות הטיפול לקטן כדי להכיל את הצרכים של העסק. כל עוד העסק היה פעוט המבנה התאים לשלב המגונן, הקטן והאינטימי מרגע שהפך לפעוט פעיל שרץ ומסתובב ויוצא לחקור את העולם, המבנה אינו יכול עוד לתמוך בהתפתחות הפיזית והרגשית. לא במקרה היא קיבלה יותר עבודה מחוץ לסטודיו בסדנאות של גנים חדשים שסימלו את המעבר מינקות לשלב של פעוט עצמאי.
נתתי דוגמה שהעסק הוא כמו בשלב של פעוט במיטת מעבר שעוד מעט תהיה קטנה ולא נוכל יותר להתעלם מהצורך לעבור למיטה אחרת. זה משהו שצריך להיערך אליו ולא למנוע את הגדילה של העסק בכך שנתעלם מזה. ההבנה שמותר לה לגדול ויש מי שדואג לצרכים שלה ורואה אותה, נתנה לאורנה ביטחון שאפשר לגדול אחרת.
כתוצאה מזה, אורנה החלה לחפש מקום חדש, וטיפלנו בהתמודדות שלה מול גורמי סמכות שלא יערערו את הרצון שלה למבנה אחר , כפי שחוותה בילדותה מצד האב הסמכותי. ( ב' חיה בקיבוץ ) .
יצרנו לוח חזון עם תמונות שמסמלות את המרכז החדש ופירטנו את האופי שלו כמרכז להורות ומה הוא יכיל מעבר לסדנאות הקיימות כיום .
ברגע שהחזון נראה נוכח, ומציאותי האנרגיה של אורנה לבנות ולהקים את המרכז גדלה והיא ניזונה מהביטחון שיש משמעות וערך לדרך שהיא מפתחת .

תמי רייס
מומחית אייפק