עסק – תודעה וישות בעלת צרכים ורגשות

בהמשך לפוסט הקודם שבו תיארתי את החשיבות של הצרכים הראשוניים, גיליתי כי גם כל ישות או רעיון זקוקים לצרכים ראשוניים על מנת לגדול ולצמוח.מטופלת בשם ב' הגיעה אלי בגלל קושי לגבות כסף עבור השירות שהיא מעניקה בעסק שלה . ב' מעבירה סדנאות לתינוקות ואימהות כבר כמה שנים. ולא מרגישה נעים לקבל כסף עבור השירות שלה ולא מצליחה להגדיל את ההכנסות של העסק.
טיפלנו לאורך זמן במטריצת ההרשאה ושיתוף פעולה במילים "אמון" "ותחושת בטיחות" מול החוויה האישית שלה אל מול כסף .
באחת הפגישות דיברנו על העסק ועל התיסכול שלה שהוא לא מתקדם וצומח. כדי להתקרב רגשית אליה השווינו ודמיינו את העסק לתינוק , כמו כל תינוק אחר שמשתתף בסדנה ויש עיכוב התפתחותי. היה לה יותר להזדהות רגשית ולהבין את עצמה כאשר יצאנו " החוצה " לדימוי חיצוני שמוכר לה מעולם המושגים שלה.
את המטופלת השוותי לאחת האימהות בסדנאות שהיא מעבירה שמתלוננת על התינוק שלה שהוא לא מתפתח כמו שצריך וכמה היא מאוכזבת וחסרת אונים מולו. השוויתי את הרגשות והיחס שלה לעסק כמי שלא מאמינה "בתינוק " שלה וכמה צריך לדחוף ולחזק את האמא כדי שתתמוך בתינוק ותתן לו אהבה והכלה. מתוך ההשוואה הזאת בדקתי יחד עם ב' מה הם צרכים הראשוניים של " העסק " , מתןך הרשימה במטריצה הפסיכולוגית'. על מנת לחזק את הדימוי של העסק בדקנו את היישות על הרצף ההתפתחותי בן כמה העסק , וגילינו שהוא בן חודש זקוק להכלה מגע וקשר ראשוני ינקותי , זאת בשונה למצב הפיזי של העסק שרץ כבר מספר שנים.
הדבר היפה שקרה לב' שהיא הבינה שהיא מאד ביקורתית, לא מכילה וכועסת על הישות "העסק " שלה , והבינה את החשיבות של התמיכה באנרגיה של העסק כמו תינוק שרוצה אהבה וקבלה ללא תנאים . הצלחנו להזיז את הגידול של העסק בפגישה האחרונה לגיל 5 חודשים ושבוע כלומר מתחיל לזחול ולייצר קשר עם העולם ולא רק עם האם. ואכן היא מצאה מקום פיזי נוסף לפתח בו סדנאות מחוץ לישוב שבו היא גרה ששם התקיימו עד עכשיו הסדנאות . סוג של גדילה במונחים עסקיים .
מהטיפול הזה העברתי את הרעיון לכל תודעה בעלת ישות עסק, בית, משפחה , זוגיות ולבדוק באיזה שלב התפתחותי ומה הצרכים הרגשיים שעולים כדי לגדול.
מכאן חשבתי על הקליניקה שלי והיכן היא נמצאת ברצף ההתפתחותי ומה יעזור לי / לקליניקה לגדול ולצמוח ממקום בטוח ומכיל על פי הצרכים הראשוניים "שהעסק " שלי זקוק להם.
התהליך של הבדיקות הללו חיזק אצלי את ההבנה כי כל רעיון או יישות זקוקים להכלה ומגע ומסתבר שזו התרופה לכל צמיחה וגדילה של אנרגיה.

תמי רייס
מומחית אייפק