אנרגיה וגוף נפש – חלק 2

הזרימה המתמדת של האנרגיה

לאורך כל מהלך ההיסטוריה האנושית, בני האדם ניסו להסביר כוח זה. פיזיקאים הסבירו כוח זה במונחים של גרביטציה וכוחות מדידים. דתות הסבירו זאת באמצעות הסברים רוחניים של קיום כוחות על בלתי מוסברים. לא אכנס כאן לוויכוח הניצחי בין האבולוציה לבריאה כאשר בדיונים אלו, המשתתפים מנסים להסביר את עולם כלל התופעות תוך מתן הסברים שונים. לא אתן כאן הסברים כלשהם לתופעות עליהן דיברתי, אך מעבר לכך, אצפה בתופעות ואנסה לראות אותן כמות שהן. לתופעות המדוברות אקרא אנרגיה. האנרגיה זורמת ביציבות ובקביעות דרך כל הביטויים האורגניים והלא אורגניים על כדור הארץ, בכל תצורות החיים וביניהן, דרך הגיאוגרפיה של כל כוכב, בין הכוכבים, דרך מערכת השמש, בחלל בין כוכבי הגלקסיות, בין הגלקסיות השונות ובכל חלקי היוניברס.

האנרגיה מתבטאת בדרכים שונות: אש, רוח, חום, קור, מים, גזים, תנאי מזג האוויר, התפוצצויות, קרינה, חשמל, גלי רדיו, אלקטרומגנטיות, כוח המשיכה, ספקטרום האור, צמיחת צמחים, רטטים של תצורות החיים השונות, מחשבות, רגשות ועוד. סדר שמיימי זה נשמר מפני שלכל אובייקט ואובייקט יש קוד אנרגטי ספציפי.

מהירות האנרגיה ביחס לגוף-נפש

אלברט איינשטיין הפתיע את העולם בשנת 1905 כאשר הציג את תיאוריית היחסות. הוא הראה איך מסה ואנרגיה הם למעשה אותו חומר המתבטא פשוט בצורות שונות. הוא טען שחומר הוא אנרגיה קפואה בזמן. הוא מצא שהמהירות האולטימטיבית ביוניברס היא מהירות האור (בערך 300,000 קילומטר בשנייה). אם כך, מהירות האנרגיה האוחזת את כל היוניברס בצורה אחידה היא לפחות מהירות האור אם לא יותר מכך.
בניסיוננו להבין מושגי מהירות אלו, בואו נסתכל ראשית על כמה עובדות פשוטות:
1. מנוע מכונית סובב סביב לצירו במהירות של כמה עשרות סיבובים בשנייה כדי להסיע מכונית השוקלת כאלף
קילוגרם במהירות מקסימלית של 200 קילומטר לשעה.
2. מנוע של מטוס סילון סובב במהירות של כמה אלפי סיבובים בשנייה כדי להטיס באוויר מטוס השוקל כמה
עשרות טונות במהירות של כמעט 1000 קילומטר לשעה.
3. אין בידי האדם כל טכנולוגיה המסוגלת למדוד את מהירות הויברציה של התא החי; מהירות זו יכולה
להיות מספר מיליוני תנודות בשנייה.
4. נסו כרגע לדמיין כמה תנודות בשנייה אמור לעבוד אותו מנוע אדיר אשר מפעיל את היוניברס, וגורם לו
להיות תלוי בחלל לאורך ביליוני שנים?
אנרגיה מהירה זו היא הדבק המחזיק את כל התופעות ביוניברס בדר בה הן מופיעות. בעינינו מופיעה התפיסה שהכל נייח אך במציאות, הכל נמצא בתנועה מתמדת, תנועה מהירה ביותר, אך מתמדת. כאשר כל חלקי מערכות היוניברס מתאגדים יחדיו על ידי התנועה המתמדת הזו, היוניברס נעשה למעשה יחידה אחת שלמה המכילה בתוכה את הכל. ולכן, כאשר אנחנו מדברים על גוף או נפש, למעשה אנחנו מדברים על אותו דבר. הגוף והנפש הם שיקופים אחד של השני ואין בנמצא כל גבולות המפרידים בין שתי ישויות אלו, גבולות בהם הנפש מסתיימת ושם מתחיל הגוף או להיפך.

אנרגיה וחמשת החושים

לאורך ההיסטוריה האנושית, בני האדם היו מסוגלים לשלוט בחלקים גדולים של סביבת מחייתם. הם היו מסוגלים להשתמש באספקטים שונים של אנרגיה, מגילוי האש בימי קדם, דרך המצאת מנועי הקיטור ועד ליצירת מנועים הרבה יותר מורכבים; מגילוי החשמל, האלקטרומגנטיות, גלי רדיו, עד להתקדמות הטכנולוגית של ימינו של מטוסים, מחשבים, טיסות לחלל, שידורי לווינים, טלפונים סלולריים וכל ההמצאות הטכנולוגיות המקלות על חיי יומיום בחיים המודרניים.
בני האדם מתיחסים תמיד אל אספקטים אלו של האנרגיה כאל מובן מאליו. המצאות יום האתמול הפעימו אותם, אך הם התרגלו אליהן היום, וכבר מחכים להפתעות של מחר. אנשים מתמקדים על תופעות אותן הם קולטים באמצעות חמשת חושיהם, ובאופן טיבעי מתעלמים מתופעות אשר אינן נקלטות על ידי חמשת החושים (לדוגמא, קרניים אולטרא סגוליות או קרניים אינפרא אדומות), למרות שאנו יודעים שאנרגיה מתבטאת בהמון צורות. חמשת החושים עוזרים לנו להתמצא ולהסתדר עם דרישות הסביבה בה אנו נמצאים; אנחנו רואים עצמים, שומעים אותם, מריחים אותם, נוגעים בהם וטועמים אותם. אנו מסוגלים להבחין בין תצורות, בין מצבי צבירה אשר הם ברי אבחנה על ידי חמשת חושינו ולחלוטין מתעלמים משאר התופעות. הטכנולוגיה המודרנית עוזרת לנו ליהנות ממכשירים המספקים שירותים הנשענים על תופעות אותן איננו מסוגלים לקלוט בחמשת חושינו וזאת על ידי תרגום הביטוי האנרגטי של התופעות הבלתי נתפסות יל ידי חמשת החושים לביטוי הנתפס על ידי חמשת חושינו. ועם כל זאת, הטכנולוגיה לא שיפרה במאומה את יכולתנו להרחיב את טווח התפיסה של חמשת חושינו, ואולי אף הקטינה טווח זה.
הדוגמא הקלאסית בימינו היא הטלפון הסלולרי. אנחנו מאוהבים בו, תלויים בו ותוהים בליבנו איך יכולנו לחיות בלעדיו? טכנולוגיה זו נתפסת כמובן מאליו ורק מעטים יקדישו זמן ומחשבה בניסיון לקלוט את הפלא של קולות ותמונות בלתי נראים באמצעות חושינו, העפים באוויר לתוך מכשיר הטלפון הסלולרי.

לחלק 3 של המאמר