אנרגיה וגוף נפש – חלק 3

אנרגיה ופרספקטיבה היסטורית של שדה המחקר

ובכן, בשעה שרוב בני האדם לאורך ההיסטוריה האנושית היו ועדיין, עסוקים בשיגרת חייהם, נשענים לחלוטין על העולם בדרך בה הוא נתפס באמצעות חמשת החושים, תמיד היתה קיימת, ועד עצם היום הזה, קבוצת אנשים סקרנית, חקרנית, שלא היתה מוכנה לקבל את העולם בדרך בה הוא נתפס על ידי חמשת החושים, כאמת המוחלטת של חיינו. קבוצות אנשים אלו נקראות חוקרים, ותוצאות עבודתם המחקרית ידועות לנו לאורך ההיסטוריה של המין האנושי. בין קבוצות אלו נמצא את הסינים הקדמונים אשר גילו את אנרגיית החיים לה קראו צ'י לפני כשבעת אלפים שנים והמציאו את גישת הטיפול הנקראת אקופונקטורה. נמצא בקבוצות אלו גם את הפילוסופים והמדענים היוונים שמצאו לפני יותר משלושת אלפים שנים אמיתות בסיסיות על אנרגיה ואיך לשלב אמיתות אלו לשדה הרפואה של אז. כמובן שם בולט מלפני כמה מאות שנים הינו אייזיק ניוטון שבאמצעות התפוח הנופל הוכיח את קיום כוח המשיכה ואשר חלק מהנוסחאות המתימטיות שהגה משמשים מדענים עד היום. אלברט איינשטיין חבר את תורת היחסות בתחילת המאה העשרים ונתן הסברים עמוקים להתבטאות האנרגיה בחיינו.
רשימות המדענים שתרמו להתפתחות ההבנה האנושית את מושג האנרגיה היא גדולה אך הייתי רוצה להתרכז כאן במספר שמות חוקרים שתרמו תרומה אדירה להבנת מושג האנרגיה וכיצד היא משתלבת בחיינו.

מחקרים בצמחים

ספר בשם החיים המיסתוריים של הצמחים התפרסם בתחילת שנות השבעים. הסופרים של הספר טענו שלצמחים יש מידה מסויימת של מודעות בצורה של אנרגיה מיוחדת שאינה דומה בשום צורה למודעות של בני האדם. הם דיווחו על מחקרים רבים שנערכו על ידי חוקרים מכל העולם אשר מצאו שצמחים מקרינים אנרגיה מיוחדת כאמצעי תיקשורת עם סביבתם.
מרסל ווגל, מומחה בעל שם עולמי לקריסטלים (הוא הגה כעובד חברת IBM, את רעיון הקריסטל הנוזלי שעליו מתבססים המסכים הציבעוניים של המחשבים, טלפונים סלולריים, מסכי DVD ועוד) התמחה בעבודה אנרגטית עם קריסטלים. הוא החליט לבדוק את אותם עקרונות אנרגיה על צמחים. הוא מצא שצמחים "נעלבים" ממחשבות שליליות של אנשים עליהם ו/או מכוונותיהם של אנשים להרע לצמח, ובה במידה יכולים להרגיש שמחה כשלאנשים יש כוונות חיוביות כלפיהם. הוא לקח עלים תלושים ושם אותם על צלחות; הוא שם חלק מהצלחות בצד אחד של חדר ונתן לעלים תשומת לב יומיומית של חיבה והסתכלות והתפעלות מהם. הוא שם את החלק האחר של הצלחות בחלק אחר של החדר אך לחלוטין לא התייחס, התעלם ולא הקדיש שום מחשבה עליהם. שתי קבוצות העלים לא קיבלו מים. הקבוצה שקיבלה את תשומת הלב נשארה ירוקה ובחיים מספר ימים בעוד בקבוצה השנייה, העלים נבלו תוך יום.
קלייב בקסטר, מומחה בעל שם לעבודה עם גלאי שקר, השתמש באותו גלאי שקר שבשירות המשטרה למדידת האנרגיה המופקת מצמחים במצבי ניסוי שונים. גלאי שקר הוא למעשה מכשיר המודד את רמת הזרם החשמלי העדין המופק מעור הנבדק; העור של כל אדם מפיק זרם חשמלי עדין ברמה ממוצעת אך כאשר אדם משקר, מערכת הלחץ שלו נכנסת למצוקה הגורמת להפקת זרם חשמלי חזק יותר למטרות התגוננות. כל הזרמים מתורגמים לרישום של מחט עם דיו הרושמת את זרימת החשמל על גליל נייר מסתובב. קלייב בקסטר בניסוייו, מצא שהאנרגיה המופקת מצמח אחד היא מאד מיוחדת לכל צמח בנפרד, ולפעמים, הוא מצא אפילו שהאנרגיה המופקת מעלה אחד של צמח יכולה להיות שונה מעלה אחר של אותו צמח. הוא בחן מצבי התכוונות נפשית שונים של חוקרים כלפי צמחים.
הוא בחן תחת ההתכוונויות הבאות:
1. התכוונות לאהוב את הצמח.
2. התכוונות לקרוע את הצמח לגזרים.
3. התכוונות לשמור את הצמח שלם אך בו זמנית חשיבה לא אמיתית של התכוונות לקרוע את הצמח לגזרים.
4. התכוונות לקרוע את הצמח לגזרים אך בו זמנית חשיבה לא אמיתית של התכוונות לשמור אותו שלם .
קלייב בקסטר מצא על פי רישום הדיו על גליל הנייר, שהעלים תמיד הגיבו במצוקה לכוונות הרעות כלפיהן שהיו אמיתיות. העלים זיהו איום אמיתי ו"לא התרגשו" מאיום מדומה. העלים תמיד "התרגשו" בגליות שונה על גבי הנייר מכוונות חיוביות כלפיהם.
מרסל ווגל למד בעיון את תוצאות מחקריו של קלייב בקסטר והחליט לחזור על ניסוייו. הוא אכן חזר והוכיח את מיצאיו של קלייב בקסטר כתקפים אך הוא גילה בתוך כך תגליות מעניינות אחרות. הוא נתן למספר תלמידים שלו לערוך ניסויים אלו על הצמחים ומצא שחלק מהחוקרים, למרות שערכו את המחקר בצורה דומה לאחרים ומילאו את כל ההוראות, לא הצליחו להשיג כל תוצאות. בראיינו את החוקרים הנ"ל הסתבר לו שהם לא האמינו בכל "השטויות האלו" ולכן מחקריהם היו מכניסטים. הוא הסיק מכך שהצמחים אינם מתייחסים לגישה מכניסטית ושלא נוצר קישור אנרגטי בין החוקר לצמח.
מחקרים אלו ורבים הדומים להם מחזיקים בתוכם את ה"סוד" לריפוי אמיתי; ההתכוונות הפנימית של המטפל ושל המטופל יקבעו את תוצאות הטיפול. ההתכוונויות הן המסלולים דרכן כלל אנרגיית היוניברס מתחברת אל המרכז הריפויי הנמצא בכל אדם. בשנותי כמטפל וכמורה, המימצאים הללו של מרסל ווגל אושרו בחוויותי הטיפוליות פעם אחר פעם. מטפל מוכשר המבצע את טכניקת הטיפול כהלכה אך ליבו אינו נמצא עם האמת החבויה בטיפול באנרגיה לא ישיג תוצאות טיפוליות רצויות.
גרי שוורץ, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריזונה, החליט לעקוב אחר ממצאים שונים שפורסמו בספר החיים המיסתוריים של הצמחים. בשנת 2003 הוא החליט לחקור את נושא האנרגיה בצמחים. הוא שם מצלמה מתוחכמת המשמשת לצילום גלקסיות, בתוך קופסא אטומה לאור וקופסא זו הוא שם בחדר חושך כך שהוא השיג חושך אופטימלי. הוא הניח עלים על צלחת בתוך הקופסא וצילם אותם לאחר ששהו בחושך המוחלט במשך מספר שעות. בצילום הוא פתח את הצמצם לשעות והתמונות שהתקבלו הראו את כל המרקם העדין של מבנה העלים מואר כמו רשת. כאשר חזר על הניסוי והניח עלים שנקרעו, הוא מצא שרוב האור היה קרוב לשוליים שנקרעו.
הוא הראה בניסויים אלו שני ממצאים:
1. כל צורות החיים האורגניות מקרינות כל הזמן אנרגיה.
2. כאשר צורת חיים אורגנית עוברת פציעה (עלה קרוע), היא מארגנת את משק האנרגיה שלה מחדש ושולחת את מירב האנרגיה לאיזור הפגוע (כמו בפעילות המערכת החיסונית) כדי ליצור ריפוי.

לחלק 4 של המאמר