חופשות, הפסקות, סיומים – חלק 3

חלק 3

סיום פרוייקט
יש משהו דומה בדינמיקה של סיום פרויקט לדינמיקה של סיום עבודה, אך בכל אופן הפרדתי בין השניים. אני חושב שפרוייקט שמסתיים, מצביע על המשך.
כמובן, יש פרוייקטים המסתיימים בכישלון, מחמת חוסר תקציב, מאיבוד הקשר רלבנטי ועוד. בכאלו מקרים יחפש מבצע הפרוייקט מקום חדש לביצוע פרוייקט חדש או להמשיך פרוייקט קודם. לקטיגוריה זו אפשר להכניס הרבה משתתפים:
חוקרים, מדענים, בעלי עסק עצמאיים, וכמובן free lancers.
הפונים אליכם יגיעו עם בעיות של מתחים, פחדים, וגם נושאים של דימוי עצמי.

סיום יחסים
אתייחס לתחום זה בקצרה כאן משום שהוא מאד מורכב. זה יהיה אחד הנושאים עליהם אכתוב בעתיד. נקודות חשובות עליהן כדאי לכם לתת את הדעת: איך ולמה הסתיימו היחסים. מי עזב ומי נעזב. מה המשמעות של סיום היחסים בעיני המטופל, על יכולתו להיות אהוב, על יכולתו לקבל על יכולתו להעניק. איך תופש המטופל את עצמו כגורם לסיום היחסים, ומה בו "מקולקל" שהוא לא היה מסוגל לשמור על היחסים קיימים.
לבדוק בצורה יסודית תוכניות לעתיד, איפה נמצא המטופל על ציר אופטימיות-ייאוש, אפשרות של מחשבות אובדניות (מטופלים צעירים גיל 12 לגיל30, זהירות יתרה), אמונות לגבי יחסים עתידיים וכמובן עוד הרבה תחומים רגשיים.
עולה לי מטופל אשר הפך סיומים כמעט למקצוע שני בחייו. בחור בסוף שנות העשרים, נראה מצויין ומצליח בעסקים. פנה אלי כשהשיער החל לנשור לו במהירות רבה מידי. יש לו חברה מעל לשנה והוא מתחיל להתאהב בה (במילים שלו; נקשר אליה, במילים שלי).
עד שהיא הופיעה בחייו, הוא היה בהרבה יחסים והדפוס הקבוע היה שכשהיחסים התחילו להיות רציניים יותר הוא התאהב במישהי חדשה וזנח את הקיימת שבורת לב.
החברה הנוכחית היתה מזן אחר. מאד אהבה אותו מלכתחילה אך קלטה את הדפוס הפסיכולוגי שלו עם נשים די מהר, ולמרות שהחלה לצאת איתו בקביעות, דבקה בנחישות בפיתוח הקריירה האקדמית שלה אותה מאד אהבה. הוא רצה את כל תשומת הלב שלה, אך היא היתה איתו ולא ויתרה כהוא זה על הקריירה שלה. בשלב מסויים איים לעזוב והיא פתחה לו את הדלת לרווחה.
הוא פיתח אליה הערכה עמוקה, העריץ את החשיבה שלה והחל להתייעץ איתה בנושאי עסקים בהם היה תמיד זאב בודד. הוא התחיל להיקשר וזה נגע לו במקומות מאד עמוקים אותם לא הכיר בעצמו. כשהשיער נשר מהר מידי, כאמור, בא לטיפול בשיער. קשה היה לו בטיפול לקבל שנושא השיער קשור למה שעובר עליו בחייו הרומנטיים. לקח לו זמן עד שהתחיל להתוודות מה קורה לו בחייו הרומנטיים. כשטיפול IPEC עבר לנושאים רגשיים הקשורים ישירות בנושא זה, נשירת השיער נעצרה.

ולסיום
ניסיתי לשפוך אור על נושא שהוא בחיינו אך נראה לי שאיננו עוצרים אף פעם להרהר בו בצורה ממוקדת. לא פיתחתי את הנושא בצורה מקפת אלא יותר נגעתי בנקודות, על מנת לגרות, להבהיר ולעורר דיון. מאד אשמח אם תכתבו תגובות בתוך אזור המטפלים, חוויות שעברתם, תאורי מקרה, הארות, שאלות וכ´ו.
בנקודה זו, פעימה זו מסתיימת ונצא להפסקה עד לפעימה הבאה . . .