כוחה של מילה בטיפול אייפק – חלק 6

חשיבה חיובית ומילים חיוביות

השפעה של חשיבה קשורה להשפעת המילים, שכן אין כל משמעות למחשבה ללא מילים ואין כל משמעות למילים ללא מחשבה, הן כרוכות זו בזו.

כל מציאות שהיא התחילה במחשבה. כל ההמצאות והתגליות הגדולות היו בלתי אפשריות עד שמישהו חלק על הרעיון הזה והחליט שהן אפשריות וקיימות. שום דבר שעשה האדם לא קרה כך סתם מעצמו, לכל דבר קדמה מחשבה כלשהי. האם מישהו בעולם היה מסוגל לעשות, להקים, לבנות משהו אם לא היה מאמין וחושב ראשית במוחו שהדבר אפשרי?

השאלה היא לאן מביאות אתכם המחשבות שלכם – הדיבור הפנימי שלכם.

אנחנו חושבים שאנחנו אנשים חושבים. רובנו מאמינים, כי אנו שולטים במודע על חיינו, על ההחלטות שלנו, על הסביבה שלנו. אך בפועל הנושא מורכב הרבה יותר. רבדים רבים באישיותנו, במוחנו ובגופנו אחראים במידה רבה לדרך שבה אנחנו מתנהלים, לדרך שבה אנחנו חווים את העולם ולאופן שבו העולם רואה אותנו.

חלק מרבדים אלו נגישים לנו יותר וחלקם עמוקים מאד. המודע הוא כל מה שבהכרתנו ברגע זה, החלק שכולל את המחשבות שלנו, הזיכרונות הנגישים לנו בקלות, אוצר המילים שלנו, חלק מעיבוד המידע שלנו, הדיבור וההקשבה שלנו. המודע הוא רק חלק קטן מכלל המודעות של האדם. תת המודע, או הסמוך למודע, נגיש לנו יחסית – ממנו אנו יכולים לשלוף מידע תוך מאמץ קטן יחסית, אלו אותם זכרונות ומידע שזמינים לנו על פי רצוננו. ברבדים העמוקים יותר והפחות נגישים לנו אנחנו מוצאים את הלא מודע, הוא מופיע בחלומות שלנו, ואנחנו נתקלים בו פעמים רבות במעשים שלנו ובבחירות שלנו, אך אין לנו גישה ישירה אליו, ואיננו יכולים להעלות ישירות ממנו מידע וזכרונות. רמת מודעות נוספת היא הזיכרון הפיסי של הגוף – מודעות הגוף, שניתן לחלק אותה לתת רמות – דרך מודעות האיברים השונים, מודעות של מולקולות, מודעות של תאים. זו הרמה שבה "הגוף זוכר", לעיתים מאוחסנות שם חוויות מהשלב הטרום – מילולי שלנו, ההיריון, הלידה והילדות המוקדמת שלנו. חוויות מהתקופות הללו, בהן עוד לא יכולנו לתרגם את המציאות למחשבות ומילים, אגורות בתוך הגוף הפיסי שלנו. חוויות אחרות, טראומות וחוויות עוצמתיות אחרות, שהמוח שלנו אינו מסוגל לזכור, או אולי נכון יותר לומר אינו רוצה לזכור, על מנת שנוכל להמשיך ולתפקד, גם הן מאופסנות ברמה הפיסית, בגופנו, באיברים ובתאים שלנו.

רמת מודעות נוספת שלנו בתחום הפיסי היא המודעות החושית. גם היא מקורה בחוויות מוקדמות או בטראומות וחוויות עוצמתיות. נוכל לחוות מודעות זו כאשר נריח ריח שמקשר אותנו לאותה סיטואציה נשכחת, נשמע צליל שקשור, טעם, מגע או מראה.שמעוררים בנו זיכרון כלשהו. במקרים רבים תקושר אותה חוויה חושית עם חוויה רגשית חזקה – ריח שמעורר בנו סלידה חזקה, אף על פי שלא ברור לנו מדוע, מגע שמעורר בנו דחייה, טעם שאיננו סובלים או אפילו יוצר אצלנו אלרגיה פיסית וכו'. מובן, שיכולות להיות חוויות עוצמתיות חיוביות שאגורות בזכרון הגופני או החושי שלנו – ריחות, טעמים, צלילים שמעוררים בנו רגשות חיוביים ומתקשרים לאירועים חיוביים בעברנו.

כל רמות המודעות הללו דרות יחדיו בגופנו, בנפשנו ובמוחנו, ופועלות כל העת להשפיע ולנהל את חיינו. הן הקובעות את הדרך שבה נגיב לעולם, את מנגנוני ההגנה שלנו, את החוויה שלנו בעולם בכלל ובאירועים מסוימים בפרט. הן הקובעות את המחלות שלנו, את החוסן הנפשי שלנו כמו גם את החולשות והפחדים.

איור – רמות המודעות

triangular copy

במידה מסוימת הזיכרונות, החוויות והאמונות המוטמעות בכל אחת מרמות המודעות הינה בלתי נשלטת. כאמור, לעיתים מדובר בחוויות מוקדמות, באירועי חיים שונים, באמונות שהנחילו בנו בילדותנו. לעיתים קרובות גם אין לנו כל נגישות לאזורים אלו, וכל שאנו חווים הן רק התוצאות של הטבעות אלו בתוך חיינו. טיפולים עמוקים, כמו טיפול אייפק, מאפשרים לנו להגיע לרבדים אלו. בטיפול אייפק אנחנו יכולים באמצעות מבחן השרירים והמטריצות להגיע אל כל אחד מהרבדים השונים, להעלות אותם אל המודע באמצעות מילים וסמלים, לגעת בזיכרונות ובהטבעות שיושבות בכל אחת מהרמות, אנחנו יכולים לייחס את הזיכרונות לגילאים שונים ולנקודות ציון בחיינו, וכך ליצור שינוי בהם.

אתמקד כעת בלא מודע, ובקשר בינו לבין חשיבה חיובית. הלא מודע כמו גם רמות המודעות השונות מנהל, כאמור, את מעשינו, אך כאנשים בוגרים אנחנו גם שולטים בהטבעות הללו ובמידע שאנחנו מטמיעים ברמות המודעות השונות.

המודע והלא מודע עובדים יחד וכרוכים זה בזה. מחד מצוי בלא מודע מידע שהטמיעו בו בצעירותנו – הסביבה בה גדלנו, האמירות והאמיתות שהנחילו בנו לאורך השנים, הציפיות של הסביבה מאיתנו, הקודים החברתיים והתרבותיים. כל אלו חדרו אל תוך רמות המודעות שלנו, וללא ידיעתנו מתפעלים את המודע, את מעשינו ואת מחשבותינו. אמונות אלו המצויות בלא מודע משמשות כמסננת למידע שאנחנו קולטים. מאידך, פעמים רבות המודע שהוא שמכניס את האמונות והתפישות שלנו לתוך הלא מודע.

כדי להמחיש את התהליך אתן דוגמה: ילד שגדל במערכת תובענית ופרפקציוניסטית – בין אם בגלל הורים בעלי ציפיות מוגזמות בין אם בגלל חברה תחרותית ותרבות הישגית ובין אם בגלל שילוב של שניהם – ופעמים רבות נכשל ולא הצליח לעמוד בציפיות. הלא מודע שלו מכיל מידע רב וזיכרונות רבים על מקרים שבהם לא הצליח, יש לו זיכרון מנטלי, חוויתי וחושי של אירועים שבהם נכשל. כאשר הוא נפגש כבוגר (וגם כילד) עם מצב שבו הוא צריך להוכיח את עצמו או סיטואציה מלחיצה שבה הוא עלול להיכשל, גופו נדרך, הוא יכול להרגיש פיסית – דופק לב, מתח, עליית לחץ דם, הזעה, רעד וכו'. המחשבות שלו יהיו עסוקות בכתיבת תסריטי כישלון ויעלו לו זיכרונות מכישלונות עבר. יתכן, שהוא יהיה מודע לכל התהליך הזה, אך יתכן מאד ששום דבר מהדברים הללו לא יהיה במודעות שלו, מלבד העובדה שהוא ידע, כי הוא נרתע או נמנע מהסיטואציה. אך פן נוסף נכנס לתוך התהליך – החלק המודע. במקרים רבים, כל שתיארתי לעיל יפעל מאחורי הקלעים, ועל הבמה כל שהאדם יראה הן מחשבות כגון: "אני תמיד נכשל", "אין לי סיכוי", "חבל על הזמן, במילא לא אצליח", "זה לא בשבילי" וכו'. זה השלב שבו המודע מעצים ומנחה את הלא מודע לפעול שוב כבעבר, ולהביא אותו למצב הבלתי נמנע של כישלון.

זהו בעצם מעגל שרבים מאיתנו חווים בתחומים רבים בחיינו – עבודה, כסף, לימודים, זוגיות, התמודדות עם כעסים, עמידה בלחץ ועוד.

אם נסביר שוב ושוב ללא מודע שאיננו מסוגלים, איננו יכולים להרשות לעצמנו, לא מגיע לנו, הוא יפנים זאת, וידאג שאכן כך יקרה. אם נזין את רמות המודעות השונות שלנו במידע, שאנו חולים, שאיננו יכולים להבריא, שהגנטיקה שלנו מזמנת לנו מחלות, שהחיים שלנו הם סבל – כך יראו גם חיינו.

כפי שציינתי לעיל, אחת הדרכים לשבור את מעגל הקסמים הזה הוא בעצם טיפול עומק, כדוגמת טיפול אייפק, אשר מאיר את הרבדים הלא מודעים, ומעלה אותם למודע. טיפול הנוגע ברמות המודעות השונות ויוצר בהן שינוי.

דרך נוספת – לעיתים היא עצמה חלק מטיפול אייפק, ואני רואה בה בדרך כלל תוספת חשובה ולא כלי נפרד – היא החשיבה החיובית. כאן ההתערבות נעשית למעשה באמצעות המודע. באמצעות חשיבה חיובית אנחנו משנים את התסריט שהמודע מחדיר לתוך הלא מודע – האמונות והמחשבות שצופות את הכישלון הבלתי נמנע לכאורה. במקום לשוב ולהגיד "אני לא יכולה, אני לא מסוגלת", ובכך להפעיל את הלא מודע לפעול אלי כישלון, להפנים אמירות כמו "אני יכולה", "אני מסוגלת", "אני מתחייבת" (כדוגמת משפטי המוכנות בטיפול אייפק). התסריט החדש יחלחל אל הלא מודע, ויאפשר לו לפעול הפעם בצורה שונה – למצוא את התשובה או הדרך להצליח או להגיע ליעד אליו ברצוננו להגיע. הלא מודע הוא כל יודע (והוא אינו יודע שהוא יודע, על המודע נוכל לומר שהוא אינו יודע שהוא אינו יודע), אם נאפשר לו, הלא מודע יספק לנו את כל התשובות, הדרכים והיצירתיות הדרושים לנו להגיע אל מחוז חפצנו.

להמשך קריאת עבודת הגמר – חלק 7