פסיכונוירואימונולוגיה כבסיס לשיח בין שיטות טיפול גוף נפש – חלק 3

פסיכונוירואימונולוגיה כבסיס לשיח בין שיטות טיפול גוף – נפש ברפואה המשלימה לבין הרפואה המדעית כפי שמודגם בטיפול באלרגיות וברגישויות בשיטת IPEC

מאת: ליאור טל, אוקטובר 2011 חלק 3
שיטות טיפול באלרגיות וברגישויות ברפואה המשלימה
שיטת NAET -Nambudripad's Allergy Elimination Technique

שיטת טיפול ברפואה המשלימה לאבחון, טיפול ומניעת רגישויות ואלרגיות שונות שפותחה בשנת 1983 על ידי דבי נמבודריפד, רופאה MD, כירופרקטורית ואקופנקטוריסטית. השיטה משלבת ידע מן הרפואה הקונבנציונאלית יחד עם שיטות אבחון וריפוי הוליסטיות מן הרפואה המשלימה. שיטת הטיפול מכוונת להפחתת הרגישות (אלרגיה) לחומרים הנחשדים כגורמים לסימפטומים אלרגיים אצל המטופל.
תהליך אבחון האלרגיות בשיטת NAET מתבצע באמצעות – NST Neuromuscular Sensitivity Test, פיתוח של שיטת הבדיקה המוכרת מתחום הקינסיולוגיה היישומית. הנבדק מחזיק בכף ידו בקבוקון זכוכית, אחד או יותר (ללא מגע ישיר עם החומר בבקבוקון), אשר לפי התיאוריה של השיטה, מכיל את "המטען האלקטרומגנטי" של החומר אשר לגביו מבוצעת הבדיקה (אלרגן), ובמקביל לצורת חשיפה זו, נבדק על ידי המטפל מתח השריר (Muscle test) של המטופל (בדרך כלל של שריר הזרוע). לפי התיאוריה עליה מבוססת השיטה, במקרה בו אין לנבדק רגישות לחומר שבבקבוקון, לא יחול שינוי במתח השריר הרגיל ואילו כאשר יש לנבדק רגישות, כוח השריר נחלש במידה משמעותית. זהו כלי אבחון טיפולי המבוסס על עקרונות תיאוריית הקינסיולוגיה היישומית Applied Kinesiology)) שפותחה על ידי הכירופרקטור ג'ורג' גודהארט, בשנות ה- 60 של המאה הקודמת, ובעזרת טכניקה זו נבדקת רגישות הגוף לחומרים (אלרגנים) שונים.
טכניקת הטיפול, מכוונת ליצירת השפעה על מערכת החיסון דרך מערכת העצבים, על מנת ליצור שינוי בקידוד הזיכרון החיסוני, וביסוס זיכרון חדש לאלרגן אליו הגיבה, כלא מזיק. המטופל נדרש להימנע משימוש וממגע עם חומר הטיפול למשך 25 שעות (לפי התיאוריה – על מנת לאפשר לאנרגיית הטיפול לחלוף בכל 12 ערוצי האנרגיה – מרידיאנים).
על פי התיאוריה שבבסיס שיטתNAET ההשפעה על מערכת החיסון מושגת באמצעות טכניקת אקופרסורה (Acupressure),שכוללת סידרת לחיצות, לאורך מסלול של ערוץ אנרגטי (מרידיאן) משני צדי עמוד השדרה. הטכניקה מבוצעת בזמן שהמטופל אוחז בידו את הבקבוקון שמכיל את "המטען האלקטרומגנטי" של החומר (אלרגן) שנמצא כרגיש אליו. לאחר שלב הלחיצות על המטופל להמתין במשך כ- 20 דקות נוספות של חשיפה תוך המשך אחיזת הבקבוקון ביד. על פי העוסקים בשיטה זו, באמצעות טכניקה זו נוצרת דינמיקה אנרגטית פנימית הפותחת חסימות אנרגטיות ומשפיעה בכך על מערכת העצבים ומערכת החיסון. זרימת האנרגיה הרציפה במקביל לחשיפה מאפשרת את תיקון הדפוס הפתולוגי שנוצר בזיכרון הגוף אל מול האלרגן, ומתבטאת בהפחתה משמעותית של הרגישות עד הכחדתה. למרות שהשיטה לא הועמדה למחקר מדעי חיצוני בסטנדרטים המקובלים, מדווחים במרכז השיטה בארה"ב, על סמך רישומיהם הפנימיים, על יעילות משמעותית בהפחתת הסימפטומים אצל שני שלישים מהמטופלים בטווח של 15 – 25 מפגשים טיפוליים (http://www.naet.com).
שיטת IPEC – Integrated Physical Emotional Clearing

IPEC היא פרי פיתוחו של אורי קניג, פסיכולוג קליני אשר פיתח גישת טיפול דינמית ואינטגרטיבית לאבחון וטיפול בגורמים פיזיים ופסיכולוגיים, המפרים את שיווי המשקל היחסי במערכת הגוף – נפש של המטופל. בתחום הטיפול באלרגיות וברגישויות, נושא עבודה זו, התבסס קניג, בין השאר, גם על שיטת NAET, אך בשונה ממנה, הטיפול בשיטת IPEC מתעתד לטפל במגוון רחב של פתולוגיות פסיכו-פיזיולוגיות ואינו עוסק רק במה שנכנס להגדרה של אלרגיה.
בתחום של אלרגיות ורגישויות גורסת גישת IPEC שיש להרחיב את ספקטרום תגובות רגישות היתר לכל מצב שבו הגוף מגיב בצורה פתולוגית למגע עם חומר או אנרגיות שונות (טמפרטורה, קרינת שמש, וכו´), גם אם אין עלייה במדדים חיסוניים. בשיטת IPEC בודקים בנוסף, את האפשרות להיווצרות אלרגיות ורגישויות כתוצאה מזיכרון אסוציאטיבי של מזונות וחומרים סביבתיים שנקשרו ברשת אסוציאטיבית עם חוויות שליליות מאיימות או מלחיצות ושל פרשנות תפיסתית שלילית שעלולה להיווצר פעמים רבות בתקופת הילדות המוקדמת. לפי גישה זו, התגובה האלרגית היא תגובה להפעלה מחדש של אותה רשת אסוציאטיבית כאשר נוצר מגע מחודש, פיזי ו/או פסיכולוגי עם אותם מזונות ו/או חומרים סביבתיים.
טיפול IPEC עוסק בנטרול האסוציאציה בין החומר האלרגני והחוויה השלילית הקשורה אליו. בשיטת IPEC מזהה המטפל את השינוי במתח השריר (כיווץ / הרפיה), בעזרת טכניקה הבוחנת את הביופידבק של שריר מייצג בגוף המטופל (Muscle test) אל מול חומרים, מחשבות, רגשות, אמונות, תפיסות ועוד. לרשות מטפל IPEC כלי אבחון וטיפול ייחודים כגון: מטריצות גוף-נפש הכוללות מילים וסימבולים ומודלים פסיכו-אנרגטיים מגוונים, והשיטה מתבססת על ידע אינטגרטיבי מתחומים כמו פסיכותרפיה, אנטומיה, פיזיולוגיה, תזונה, רפואה סינית, קינסיולוגיה, טיפולים אנרגטיים, ועוד.
הממצאים שנמצאו בביופידבק של מערכת השרירים (והתבטאו ברפיון של השריר) כגורמים מחלישים / מאיימים / שליליים / קונפליקטואלים וכקשורים ישירות ו/או אסוציאטיבית לסימפטומים ולפתולוגיה, נרשמים על פתק טיפולי המהווה חשיפה לנושא הטיפול ואותו מחזיק המטופל בזמן הפעלתן של טכניקות התערבות אינטגרטיביות שמקורן בשיטות שונות ברפואה המשלימה כגון: גירוי נקודות אקופנקטורה, טכניקת הנעת עיניים, תיפוף עדין על אזור התימוס, טפיחות על ערוץ אנרגטי בגב (מרידיאן BL/GV), הקרנת אור וצבע על נקודות ומרכזים אנרגטיים בגוף, (TFT) Thought Field Therapy, Emotional Freedom Technique (EFT) ועוד http://www.ipecisrael.co.il)). טכניקת EFT לדוגמא, שפותחה על ידי גרי קרייג מבוססת על האמונה שרגשות שליליים הם תוצאה של חסימה אנרגטית בגוף והמטרה של הטכניקה היא שחרור החסימה האנרגטית באמצעות הקשה על נקודות אקופנקטורה ספציפיות תוך כדי חזרה על משפטים חיוביים רלבנטיים לבעיה. עקב תוצאותיה המרשימות, נמצאת טכניקה זו בשימוש הולך וגובר למטרות לימוד הרפיה בטיפולי פסיכותרפיה (Wells, Polfglase, Andrews, Carrington, & Baker, 2003). המוח הרגשי (המערכת הלימבית) מפקח על כל מה שמסדיר את תחושת הרווחה הפסיכולוגית ועל חלק מהפיזיולוגיה של הגוף. יעיל יותר בדרך כלל להשתמש בשיטות הפועלות באמצעות הגוף והמשפיעות ישירות על המוח הרגשי, במקום להסתמך על הדיבור וההיגיון שאינם משפיעים עליו (סרוואן-שרייבר, 2004) לפי גישת IPEC המשמעות של המילה וכתיבתה היא באסוציאציה שמעוררת ייצוג אסוציאטיבי בזיכרון החווייתי הרגשי. גם אלרגן המעורר תגובה אלרגית יכול להיות קשור בקשר אסוציאטיבי. מטרת הטיפול היא מיפוי רחב ככל האפשר של ההקשרים האסוציאטיביים שהם בעלי אופי אינדיבידואלי תלוי זמן, מקום, התרחשות ופרספקטיבה אישיותית, ובהמשך נטרול הרשת האסוציאטיבית הספציפית ויצירת עיבוד והקשר חדש בזיכרון הגוף לממצאים שנמצאו כבסיס לפתולוגיה. לפי גישה זו החשיפה היא בשליפה של האסוציאציה מהזיכרון וכתיבתה על פתק טיפולי. לפי התאוריה שבבסיס השיטה והניסיון הטיפולי המצטבר, חשיפה כזו מספיקה בשביל לאפשר תהליך למידה שכולל גיבוש זיכרון חדש באמצעות התניה חדשה. החדשנות המשמעותית היא בכך שהתהליך אינו תלוי בחשיפה פיזית ממשית לחלבון האלרגן כמו שנדרש באימונותרפיה (חיסון).
על בסיס ניסיוני הקליני והבנתי האישית, אני סבור שהחשיבות בטיפולIPEC היא בצימוד שנעשה בין החשיפה לגורם המטופל באמצעות הפתק הטיפולי עליו נרשמים שמות האלרגנים, האסוציאציות והמשפטים הקוגניטיביים, לבין טכניקות ומניפולציות שחשיבותן בגיוון שבהם, ושמהוות סוג של הרפיה שמאפשרת מצד אחד נטרול של הרשת האסוציאטיבית הקיימת ומניעת התגובה הפיזיולוגית האוטומטית של הגוף, ומצד שני, עיבוד ולמידה של מידע חוויתי חדש לגבי נושא הטיפול. הלמידה מתרחשת באמצעות התניה קלאסית, והמידע החוויתי החדש מקודד כסוג של זיכרון חדש במערכת האסוציאטיבית. מכאן משתמע, שלא הטכניקות הטיפוליות עצמן הן שיוצרות את השינוי, אלא הן אלו שמאפשרות אותו.
ד. בן 38 סבל במשך כ-15 שנים מאלרגיה חריפה בעונות מעבר ובשינויי מזג אוויר. משפחתו של ד. מתגוררת בחו"ל והוא עלה לבדו לארץ וביסס כאן את חייו לאחר שירותו הצבאי. בתשאול בעזרת ביופידבק של מערכת השרירים, עלה במקביל לרגישות לשינויים אקלימיים, גם קושי רגשי, התנהגותי והסתגלותי משמעותי למצבים בחיים הקשורים בשינוי ודורשים גמישות מחשבתית. מהלך הטיפול כלל מיפוי גורמי האקלים והסביבה שנמצאו כאלרגנים יחד עם עבודה על משפטים קוגניטיביים רלבנטיים שנרשמו על פתק טיפולי, במקביל ליישום של טכניקות התערבות משתנות. ד. דיווח על שיפור משמעותי לאחר כ- 10 מפגשים, בזמן תקופת עונת מעבר.

מ. בת 52 סבלה 21 שנים מאלרגיה לפריחת עץ המנגו ולמגע עם הפרי שהתבטאה בפריחה מפושטת ומגרדת, נפיחות וגרד בעיניים וקוצר נשימה. בתשאול בעזרת ביופידבק של מערכת השרירים, עלה קשר אסוציאטיבי לעץ מנגו שצמח בשטח שבין ביתה לבית אחיה, אתו היא מסוכסכת עד היום. הפתק הטיפולי כלל את המילה עץ מנגו ואת האסוציאציות שנמצאו כקשורות, וכן משפטים קוגניטיביים רלבנטיים. טכניקות הטיפול כללו גירוי נקודות אקופנקטורה, תיפוף עדין על אזור התימוס, EFT, וטפיחות על ערוץ אנרגטי בגב (מרידיאן). לאחר 13 טיפולים דיווחה מ. על העלמות התגובה האלרגית ואכילת מנגו לאחר 21 שנים.

ק. בת 65 סבלה מאלרגיה למתכת שהושתלה בברכה בעקבות ניתוח אורתופדי שעברה. התגובה כללה פריחה מפושטת ומגרדת בכל הגוף. הטיפול כלל התניה חוזרת ונשנית בעזרת פתק טיפולי (חשיפה) שהכיל את המילה פלטינה יחד עם שילובים משתנים, תוך כדי גירוי נקודות אקופנקטורה לאורך מרידיאן בגב. כעבור כ- 40 טיפולים חלפה התגובה האלרגית כליל.

מעבר לחלק 4