מערכת ההישרדות בטיפול אייפק

מטופלים שמגיעים לטיפול אייפק בשל בעיות פיזיות או רגשיות לרוב חשים איום לא מודע על חייהם ומערכת ההישרדות שלהם מופעלת, על ידי הזרמת הורמוני לחץ ( קורטיזול ואדרנלין) בלי להיות מודעים לכך. התפקוד האוטומטי תופס שליטה על החיים בעבודה, בבית ובהורות ולא ערים לכך שהם חיים בתחושה סובייקטיבית שכל רגע עלולה ליפול פצצה לידם.   מערכת ההישרדות מופעלת במערכות שונות בגוף ללא סימנים מובהקים, ואין לה מקום מוחשי שניתן לראות ולסמן מתג שמופעל, אין אזעקה או כפתור שאפשר לסגור אותו. כן אפשר לראות סימנים בהתנהגות כמו קשיי שינה, תיאבון מוגבר או נמוך, קושי להתרכז לחוות ולהנות מהכאן והעכשיו.
בטיפול אייפק כן ניתן לבדוק האם המתג של מערכת ההישרדות החל לפעול. בודקים 3 נקודות בראש, האם הן חלשות בו זמנית יחד. לעיתים רק נקודה אחת תהיה חלשה ותסמן שיש קושי חלקי בתפישת המציאות.
לרובנו המשמעות היא שהיתה סכנה קיומית שחלפה, אך היא מהדהדת בחלקים שונים בגופנו בפיזיולוגיה וגם בתפישת האמונות שהושרשו יחד עם הסכנה. במידה ולא היתה התייחסות לאירוע ולפחדים שהתעוררו, יש אפשרות שנמשיך לחיות במנגנון הישרדות גם אם יעברו שנים מהאירוע.
מדוע מערכת ההישרדות נכנסת לפעולה כשאין סכנה אמיתית, לא תמיד נבין. ניקח לדוגמה ילדה בת 4 שבילתה עם אמא במרכז קניות; האמא נכנסה לחנות והשאירה את הבת לאכול את הגלידה בחוץ ובלי לשים לב הבת עקבה אחרי כלב חמוד. אחרי מספר דקות הבת מגלה שהיא לבדה ואין לה מושג היכן היא והיכן אמא. מערכת ההישרדות תיכנס לפעולה ותרשום בתוך מערכת החיסון ומערכות פיזיות נוספות את כל מה שמתרחש בזמן האירוע המסכן. לדוגמה, יקודדו גלידה שמנת, חולצה כחולה, מכנס אדום, סנדלים צהובים, מוסיקה מסוימת, תפוז שנאכל ליד הילדה ועוד. אחרי מספר דקות תמצא האימא את הבת וגם אז הגוף יכול לקודד אינפורמציה רגשית על חווית העצמי ועל העולם בהתאם לתגובה של האימא : "אני אשם", "אני לא אחראי", "אני עושה בלאגן", "קניות זה דבר מסוכן", "אני לא מקשיב, לא אחראי", "אני בסדר", "אני לא אשם" וכו'. מערכת החיסון שתפקידה בין היתר לעזור לנו למיין חומרים מהחוץ יכולה גם לתפוס שקניון וגלידה הם מסוכנים, וקניון רועש לא נעים לי.
עוברות 30 שנה והבת הופכת להיות אמא וגם היא הולכת עם בנה לקניות במרכז קניות, קונה לבנה גלידה, ואחרי טעימה של הגלידה, היא מתחילה להרגיש לא טוב, קצת נזלת והתעטשות, ואולי הבטן מתחילה לכאוב ומשלשלת. מערכת החיסון זיהתה את אותו תוכן מסוכן והיא פועלת נגדו למרות שגלידה קניון וקניות הם לא דבר מסוכן ואין כאן פצצות שנופלות. מערכת החיסון מנסה להוציא את החומר שמסכן כרגע את הגוף בכל דרך אפשרית, דרך הנשימה, ההזעה, מערכת העיכול וכו'.
אייל ולילך וביתם איילה(השמות בדויים), תינוקת בת 4 חודשים, הגיעו על מנת לטפל באיילה. עוד מהדרך כשהתקשרו לקבל הנחיות להגיע, שמעתי את התינוקת צורחת צרחות של כאב ומצוקה. וכאשר קיבלתי אותם בכניסה לקליניקה ראיתי הורים מותשים וחסרי אונים. הם כינו את זה במילים "היא איבדה את זה לחלוטין", איילה התינוקת, והיא לא מצליחה להירגע משום דבר, לא ישנה ולא אוכלת. הם הגיעו מיואשים וחסרי אונים כשלא הצליחו לעזור לביתם התינוקת.
שיחה ותשאול העלו שהבת עד גיל חודשיים ינקה והייתה נינוחה לגמרי. מחלה של צינון וליחה בריאות הובילו למצב של הקאות, עד שאיילה היתה בסכנת התייבשות ואושפזה בבית חולים ל 3 ימים. באישפוז התינוקת קבלה אוכל מבקבוק ולא הוזנה יותר בהנקה. פידבק של השריר הראה כי מערכת ההישרדות של התינוקת איילה המשיכה לעבוד למרות שחלפה הסכנה מאז האישפוז, והיא לא חזרה למצב רגיעה. בגלל הבהלה, היא נכנסה למצב נסיגה של עוברות, שמשמעותו, "אני חייבת הגנה כמו של עובר". כל הצרכים וההתנהגות שלה שויכו למצב עוברי: היא נזקקה למגע רצוף על הידיים ולא ניתן היה לעזוב אותה לבדה לכמה רגעים. מערכת העיכול התקשתה לספוג והיתה באופן קבוע לא רגועה.
כדי להבין מה האיום, בררתי עם ההורים אם קרה משהו בבית, לפני האישפוז. הם לא זכרו שום אירוע שהיה יוצא דופן מעבר לאישפוז. טיפלתי בהורים בפניקה שעטפה אותם, וטיפלתי באיילה במשפט שהחזיר לה את חווית הטיפול הבטוח "אני ראויה להכלה ואהבה".
אחרי הטיפול ההורים דיווחו על שיפור של יומיים שנמוג לאחר מכן ואנחנו ניפגשנו לטיפול נוסף.
בטיפול האימא נזכרה כי לפני המחלה של איילה היא רבה עם אימה, ריב שיצר אצלה תחושת סכנה של התנתקות מאימא, ולכן היא למעשה הרגישה שהיא בסכנה ללא עזרה של הוריה. היא גם סיפרה על הקושי שחוותה כשאיילה התינוקת לא רצתה יותר לינוק וסירבה גם כשניסתה שוב ושוב. הפסקת ההנקה יצרה ריחוק וניתוק בין האימא לתינוקת. טיפלנו בתפישת הלחץ של האימא שחוותה את עצמה כאימא לא טובה והאשמה שרוקנה אותה אנרגטית מהטיפול באיילה.
אחרי הטיפול, איילה החלה לחזור לגיל הכרונלוגי והרגשי שלה וחזרה לחוות את המציאות ללא תחושת איום סכנה. חזרה לישון, לשחק לאכול ולהירגע ממגע ומליטוף.

תמי רייס מומחית טיפול אייפק ומורה
Ipecisrael.co.il