אנרגיה וגוף נפש – חלק 1

אנרגיה וגוף נפש

דר. אורי קניג נובמבר 2005

מהי אנרגיה – הקדמה

לאורך הרבה זמן החשיבה התרבות המערבית את הגוף ואת הנפש ליישויות נפרדות. ישנן בנמצא ללא ספור תרופות, אמצעי ריפוי וסוגי טיפול המטפלים באופן נפרד בבעיות פסיכולוגיות ובבעיות פיזיות. ועם כל זאת, קיימות עדויות מצטברות שגוף ונפש, לא רק שמשפיעים אחד על השני, לא רק שהם מתייחסים אחד לשני בצורה ישירה, אלא, הם למעשה משלימים אחד את השני ביצירת יחידה שלמה אחת – גופנפש.

בימינו, קיים ידע ההולך וגדל בדבר הראייה ההוליסטית של קיומנו. טיפול IPEC הוא גישה טיפולית של גופנפש המטפלת באדם כמיכלול שלם. טיפול זה משתמש במערכת האנרגיה השוכנת בתוך כל יצור אנושי. מעבר לכך, טיפול IPEC מזהה ומסיר מחסומים בגוף ובנפש בשילוב של ידע מדיסיפלינות רפואיות שונות, כדי לקדם וליצור מצבים של ריפוי.

בין אם אתה פוגש לראשונה את שדה הטיפול באנרגיה ובין אם שדה זה מוכר לך, כאיש מקצוע באחד ממקצועות העזר לזולת או כחובב של הנושא, אנחנו מזמינים אותך לקרוא מאמר זה לאורכו, וכמו כן, לקרוא בכל חלקי אתר זה, כדי לקבל תחושה ברורה מהו טיפול באנרגיה, מהי אנרגיה ואיך חייך יכולים לקבל תפנית גדולה לחיוב ככל שתרשה לעצמך להתעמק בגישה זו. אנחנו עשויים לסייע בידך לפתוח חלון לתחום של בריאות ורפואה בדרכים חדשות ובלתי שגרתיות, העשויות לעזור לך להכיר יותר מקרוב את המוח התת מודע שלך, ולעזור לך (או למטופלים שלך במידה והינך איש מקצוע) לזרז ולייעל את תהליכי הריפוי, בגוף ובנפש.

מבוא

במשך 20 השנים האחרונות, גישה חדשה לנושאי בריאות והבראה החלה לשנות את שדה הרפואה. טיפולים באנרגיה החלו להתפתח ולהתרחב, מזמינים יותר ויותר אנשים לבחור בכיוונים אלו כבחירתם לקבל טיפול בבעיותיהם הפסיכולוגיות והגופניות כאחד.

בתחילת שנות ה 90, מכל הכסף שהוצא על תרופות ותוספי מזון בארצות הברית, יותר מ 90% של הכסף הוצא לרכישת תרופות ופחות מ 10% להוצאה על תוספי מזון.

במשך ה 15 שנים האחרונות, חל גידול יציב ומתמיד בכסף המוצא על ידי הציבור האמריקני על תוספי מזון, ונכון להיום, יותר מ 50% מהכסף מוצא על תוספי מזון, בה בשעה שהכסף המוצא על תרופות הולך ויורד. שינוי זה מוכיח בעליל כיצד משנה הציבור את טעמיו במעבר מהרפואה הקונבנציונאלית לשיטות טיפול שונות של הרפואה הטבעית.

ועם זאת, ככל שענפי הרפואה באנרגיה השונים טוענים שהם מכוונים לטפל בגוף ובנפש כאחד, נוצרו למעשה שתי קבוצות מטפלים עקריות: האחת, מתרכזת בטיפול בסינדרומים פיזיים, והשנייה מטפלת בסינדרומים פסיכולוגיים.

חיינו מורכבים משלושה מימדים:

1. אנטומיה 2. כימיה 3. פסיכולוגיה אשר באופן מתמיד פועלים זה על זה בקשרי גומלין:

1. אנטומיה כוללת את מכלול האיברים והרקמות של הגוף הפיזי

2. כימיה כוללת את כל התהליכים הפיזיולוגיים הקורים בגוף האדם, פונקציות של המערכות השונות, קליטה, עיכול וצריכה של מזונות, נוזלים ואוויר

3. פסיכולוגיה כוללת את הפעילויות הרגשיות והאינטלקטואליות, קליטת התרשמויות המובילה ליצירת תפיסות של העולם מסביב, יצירת התכוונויות המובילות להתנהגויות, כאשר כל אלו נעשים בו זמנית תוך עיבוד מתמיד של עבר והווה
כאשר אדם הסובל מסימפטומים פונה בבקשת עזרה, המטפל חייב להתייחס לכל שלושת המימדים במהלך הטיפול. רק פעילות גומלין מתמדת בין המימדים הזוכה להתערבות טיפולית מתאימה, יכולה להביא לריפוי מלא. בפועל, קיים נתק בעולם הטיפול בין שני המימדים הראשונים, אנטומיה וכימיה, לבין המימד השלישי, הפסיכולוגיה.
כאשר מטפל פיזי מעריך שהמטופל סובל מדיכאון, חרדות או איזשהו סינדרום נפשי, הוא יפנה אותו לפסיכולוג, פסיכיאטר או עובד סוציאלי. כאשר מטפל פסיכולוגי מעריך שהמטופל סובל מאיזושהי בעייה פיזית, הוא יפנה את המטופל לאחד המומחים שדות הטיפול בגוף – רופא, כירופרקטור, מרפא סיני, ועוד. אפילו שיתוף הפעולה בין המפנה והמומחה המקבל את ההפנייה מוגבל ביותר.
טיפול IPEC היא אחת מגישות הטיפול הנדירות העוסקת לעומק בכל טווח הנושאים של גוף ונפש, משלל הסימפטומים הפיזיים עד למיגוון הבעיות הרגשיות-קוגניטיביות.
לפני שנדון באופי הטיפול ב IPEC, בואו נבין את נושא האנרגיה.

היקום

כשמביטים אל השמיים למעלה בלילה, כל לילה, במשך שנים, במשך דורות, במשך אלפי שנים, אנחנו רואים את אותן תבניות של כוכבים, משתנות בהתאם לשינוי העונות, אך עדיין שומרות כל הזמן על אותו סדר. הכל נראה כאילו נמצא במצב נייח החסר כל תנועה, אך זה לא כך. בואו נדון בכמה נתונים:
הירח סובב סביב לצירו במהירות של 21 קילומטר לשעה (קמ"ש), ובה בשעה, סובב סביב לכדור הארץ במהירות של 3000 קמ"ש.
כדור הארץ סובב סביב לצירו במהירות של 1800 קמ"ש, ובה בשעה, סובב סביב לשמש במהירות של 107,000 קמ"ש.
מערכת השמש סובבת בתוך גלקסיית שביל החלב במסלול קבוע במהירות של 900,000 קמ"ש.
גלקסיית שביל החלב סובבת במסלול קבוע במרחב הגלקסיות הקרובות לה (טווח של 30 עד 150 שנות אור מהגלקסייה) במהירות של 1,100,000 קמ"ש.
האם אתם מתארים לעצמכם באילו מהירויות אנחנו דנים? הדבר המדהים הוא שבתוך כל המהירויות האדירות האלו, כל הפרופורציות של המרחקים, הפוזיציות, בין הירח לכדור הארץ, לבין כדור הארץ וכל גורמי מערכת השמש, לבין מערכת השמש ומרכיבי גלקסיית שביל החלב, לבין גלקסיית שביל החלב לבין שאר הגלקסיות מסביב לה, הכל נשאר קבוע לאורך מיליוני שנים, כאילו שהכל נטוע במקום ואין כל תזוזה של הגופים הנ"ל. התזוזות הללו מתואמות ביניהן בצורה מדוייקת, כמו ריקוד אינסופי עם אינספור משתתפים, וכך נשמר סדר שמימי, אלוהי בצורה הנשגבת מבינתנו.
מהו הכוח השומר את כל הכוכבים ומערכות הכוכבים בכזה סדר מופתי בתוך תנועתיות כל כך מהירה?
ולפני שנעסוק בשאלה זו, ראוי לעסוק בעוד פן אחד בו לא דנו עד עתה. האם אותם חוקים שבעליל קיימים ביוניברס, מתקיימים על פני כדור הארץ, או שמא, על כדור הארץ קיימים חוקים אחרים שאינם שותפים לסדר השמיימי אותו תיארנו למעלה. יש לשער שאותו סט שך חוקים קיים בכל מקום ביוניברס, כולל בכל התבטאויות החיים על פני כדור הארץ.
למשל אצל בני האדם, כל בני האדם בנויים בצורה זהה מבחינת מבנה האיברים ומערכות החיים שלהם בכל המקומות בכדור הארץ. מיקום האיברים והרקמות הוא באותו מקום ללא קשר למיקום גיאוגרפי, גזע, צבע העור וכדומה. הפיזיולוגיה וחילוף החומרים זהים לחלוטין. מרגע ההפרייה של הביצית על ידי הזרע, כל תא ותא יודע לאורך כל דרך התפתחות העובר ובשנות הגדילה לאחר לידת התינוק לאיפה הוא הולך ומה תפקידו במערך המתפתח של גוף-נפש.
היחסים בין האיברים והרקמות המקיפות אותם נשמרים זהים הגם שכל תא ותא בגוף מתחלף לחלוטין מבחינה פיזית פעם בשנה. האדם נראה כיחידה אחת סולידית כאשר הוא עומד ו/או כאשר הוא ישן אך למרות זאת, ישנה פעילות מתמדת בתוכו באיברים וברקמות. הלב פועם ללא הפסק, הריאות שואבות ופולטות אוויר ללא הפסק, הדם זורם בעורקים ובורידים במהירות אדירה, השרירים מתכווצים ומרפים, מערכת העצבים יורה פולסים חשמליים, המוח מעבד מחשבות, רגשות ורשמים ללא הפסק וכל תא בגוף רוטט בקצב ספציפי קבוע. קיימת תנועה מתמדת דינמית, אך הכל נראה יציב וקבוע, והפרופורציות בין כל מרכיבי הגוף נשמרות קבועות לאורך כל תהליכי החיים, במין סדר שמיימי. אותה שאלה אמורה להישאל שוב: מהו הכוח ששומר על הכל בסדר מופתי שכזה?

למעבר לחלק 2 של המאמר