מודעות, רטט ואבחנה בטיפול אייפק – חלק 1

ד"ר אורי קניג

יולי 2010

הקדמה

נוכחתי לדעת שהמילה "מודעות" אינה מילה שלמה, ואם אנחנו בטיפול אייפק, עוסקים במילים, מודדים את האנרגיה המופקת מהן כחלק מיצירת בעיות וכחלק מפיתרון בעיות, מגדירים באמצעותן תופעות, הרי שחובה עלינו לתת הגדרה מלאה לאותה מודעות אליה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים שמודעותו של המטופל גדלה, מתרחבת, משתפרת וכ'ו.

מכיוון שכך, מחשבה זו העלתה אצלי על פני השטח צורך ישן יותר והוא התוויית הרקע התיאורטי של טיפול אייפק ברמה התיאורית וברמה המילולית. כל מטפל אייפק העוסק בתחום לאורך זמן חווה שתי תופעות בהן הוא נתקל מידי פעם. תופעה ראשונה היא שהטיפול מייצר תוצאות מאד חזקות, בטווח הקצר ובטווח הארוך. תופעה שנייה היא הפגישה בלקוחות שאינם מבינים/מאמינים/ קולטים/חווים את המשמעות של טיפול אייפק. המטפל מסביר את הרקע התיאורטי בצורה המופשטת לאנשים לא מקצועיים ועם זאת יהיו כאלו שלא יעברו אינטלקטואלית את הרעיונות העומדים מאחורי השיטה.

כל המטפלים לומדים בסדנאות ההסמכה את התיאוריה של הטיפול, את הרעיון שסימפטומים הם ייצוג של מחסומים אנרגטיים עמוקים יותר ושעל ידי חשיפת המקור האנרגטי המתבטא בסופו של דבר ביצירת סימפטומים, המטפל מאבחן את ההקשרים של הבעיות לרבדים עמוקים יותר ומפעיל בעקבות האבחנה התערבות טיפולית העוזרת למערכת הריפוי של המטופל לפתוח את החסימות וכתוצאה מכך מערכת גוף/נפש המטופל מבריאה.

ובכן, הכל נכון, אך הייתי רוצה להוסיף במאמר זה עומק למה שאנחנו כבר יודעים. הייתי רוצה להרחיב ולהעמיק את ההגדרה התיאורטית של הטיפול, לטבוע מושגים שיוכלו לעזור לנו כמטפלים לשוחח מקצועית אחד עם השני ושיקלו במובן מסויים את הדרך בה אנחנו מסבירים את הטיפול למטופלים. מושג האנרגיה הוא כה מרכזי בתהליך האבחנה ובתהליך ההתערבות הטיפולית, וגם אם בכל הרצאת פתיחה של סדנאות ההסמכה, העמקתי בנושאי הויברציה/רטט/תנודה/גל/תדר, אני מעוניין לתאר כאן בצורה מדוייקת את ההקשר של מושגים אלו אל טיפול אייפק, לקשור אותם אל מושג המודעות, לברר לעומק למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו משתמשים במילים "מודעות", "תובנה", לתת תשובה מלאה ומקיפה יותר לכוונה הזו ולראות כיצד כל תרשים הזרימה הטיפולי יקבל היבט מדוייק יותר, מלא יותר, שיעזור למטפלים כמו גם למטופלים לתקשר טוב יותר את הרעיונות הטיפוליים.

המשך קריאה – חלק 2