ניטרול אלרגיות באמצעים טבעיים חלק 1

Allergy #3-smiling teenager

ניטרול יעיל של אלרגיות באמצעים טבעיים חלק 1

ד"ר אורי קניג דצמבר 2010

תקציר

אלרגיות הן תגובות של מערכת החיסון ומערכת העצבים המתבטאות בסימפטומים של עיניים דומעות, עיטושים מתמשכים, פריחות בעור, כאבי ראש, התקפי קוצר נשימה, קדחת השחת, התנפחויות, כאבי בטן ועוד שלל סימפטומים. מה הסיבה לכזו מהומה? מערכות החיסון והעצבים מגיבות ב"אזעקת שווא "לחומרים ידידותיים כמו מזונות, חומרים סינטתיים וטבעיים בסביבה ועוד, כאילו שהם פולשנים מזיקים (ווירוסים, בקטריות ועוד). הרפואה הקונבנציונאלית מתייחסת לאלרגיות כתופעה של "אזעקת שווא" של המערכת החיסונית ומציעה תרופות להרגעת הסימפטומים האלרגניים ו/או הימנעות מחומרים אלו. הרפואה הטבעית רואה את היווצרות האלרגיות כתוצאה של אסוציאציות/זכרונות של מזונות וחומרים סביבתיים עם חוויות שליליות מאיימות שנוצרו במקרים רבים בילדות. האלרגיה היא הפעלה מחדש של האסוציאציות/זכרונות כאשר נוצר מגע מחדש עם המזונות ו/או החומרים הסביבתיים. טיפול ® IPEC Therapy מציע פיתרון טבעי ויסודי לבעיית האלרגיה. הטיפול אינו עוסק בהרגעת סימפטומים אלא בניטרול האסוציאציות/זכרונות בין החומר האלרגני והחווייה הקשורה אליו. התוצאה היא שהגוף אינו מזהה את החומר כאלרגיה ואינו מגיב יותר בסימפטומים האלרגניים. בטיפול Therapy® IPEC המטפל מזהה בעזרת מערכת הביופידבק של שרירי הגוף, באופן מהיר ובלתי פולשני את אופי האלרגיה ולמה האדם מגיב ספציפית ללא שיחה וחיטוט בעברו. לאחר האבחון, מנטרל המטפל את האסוציאציות/זכרונות השליליים באמצעים טבעיים, ומאפשר לגוף להגיב באופן טבעי ונורמלי לחומרים ידידותיים לאדם, וכתוצאה מכך, האלרגיה על שלל הסמפטומים שלה, נעלמת.

מבוא

רבים חוווים את הסימפטומים המתישים של האלרגיות כמה פעמים בשנה עם חילופי העונות, או כל השנה אם הם באים במגע עם חומרים המעוררים את תגובת האלרגיה. עיטושים אינסופיים, אף נוזל, עיניים דומעות ו/או יבשות ו/או שורפות, פריחות עור, מצוקת נשימה, כאבי ראש ובטן, כאבים מוזרים ועוד, יכולים להוות רשימה חלקית של הסימפטומים הנוצרים בזמן התקפת אלרגיה.

בתי המרקחת שופעים תרופות מסוגים שונים נגד סימפטומים שונים, חלקן במרשם רופא ורובן על המדפים ללא מרשם רופא. האמת היא שברפואה הקונבנציונאלית למעשה יש שתי גישות בטיפול באלרגיה:

1. האחת מציעה מגוון של תרופות המיועדות לנגוד את הפעולה של ההורמון החזק "היסטמין" אשר פועל בשרות המערכת החיסונית ומשתחרר אל זרם הדם כדי "להילחם" בפולש המסכן את הגוף. כאשר הפולש הוא וירוס או בקטריה או פרזיט או פטריה, הרי שפעולת מערכת החיסון הינה חיונית לשמירת החיות וההישרדות, ומרכיבי מערכת החיסון תוקפים את הפולשנים תוך כדי יצירת סימפטומים של הצפת נוזלים, התנפחויות פנימיות, מצוקות נשימה ועוד, המרגישים כמו התקפת שפעת שמטרתה היא לחסל את הפולשן ולדחוף אותו אל מחוץ לגוף.

2. הדרך האחרת היא מבחן שריטה; רופא שורט קלות את העור ובאיזור החשוף יוצר מגע עם חומרים שונים הידועים כיוצרי אלרגיה. התנפחות ואודם של האיזור החשוף מאמתת רגישויות לחומרים ספציפיים שגרמו לנפיחות ולאודם, וכאשר מזהים רגישויות אלו, שתי אפשרויות עומדות בפני המטופל: א. לחיות את חייו בהימנעות מחומרים אלו. ב. ניסיון להרגיל את הגוף לחומר האלרגן בעזרת חשיפה מבוקרת לאורך זמן לחלבון האלרגן, בתקווה שהרגלה לנוכחות האלרגן תבטל את השפעתו.

אך מה קורה אם ה"פולשן" הוא למעשה מזון ידידותי לגוף? ביצה, דג, לחם, חלב, דגנים, סוכר ועוד? ומה אם ה"פולשן" הוא חיית מחמד או פריחת צמחים? או רהיטים, מתכות, פלסטיקים, בגדים שונים, חומרי ניקוי, כימיכלים, ועוד ועוד. כשהגוף מגיב קשות בתגובה לחומרים אלו, זהו מצב האלרגיה. הגוף מזהה חומרים מזינים וידידותיים כ"פולשנים" ומפעיל את מנגנוני המערכת החיסונית על שלל הסימפטומים שלהם כדי לטפל בבעייה. אך זוהי טעות. טעות שהתפתחה בגוף האדם ברוב מכריע של המקרים, עוד בילדותו, ומסיבות כאלו ואחרות, הגוף – מערכת החיסון – החליט שחומר ידידותי מסויים, אינו כל כך ידידותי, ולמעשה, הינו מזיק לגוף וכדי לשרוד חייבים להיפטר מחומר זה.

במאמר זה אסביר את הסיבות להיווצרות האלרגיות והדרך הפשוטה והיסודית בה ניתן להיפטר כמעט מכל אלרגיה, ובמהירות, באמצעים טבעיים לא פולשניים, ללא תרופות וללא תוספי מזון, ללא כל חיטוט בעבר ובילדות, תוך וויתור על השימוש המתמיד באנטי-היסטמינים, ו/או הימנעות גורפת ממזונות ו/או חומרים ספציפיים, המקשים ומגבילים את הנאות החיים.

בשנת 1991 התוודעתי לראשונה לרעיון שהבסיס להיווצרות כמעט כל האלרגיות הינו למעשה רגשי/פסיכולוגי. בהיותי פסיכולוג במקצועי, וכאשר נוכחתי כבר בתחילת דרכי המקצועית, עד כמה הגוף והנפש קשורים זה בזה, נושא זה ריתק אותי באופן מיידי. לאורך כל חיי סבלתי מאלרגיה קשה לכל סוגי הדגים. פתאום נפתחה לפני אפשרות שאולי אוכל לאכול דגים מבלי להתנפח, להחנק, לפרוח בכל העור של גופי. פתאום נפתחה בפני האפשרות שאלרגיה אינה רק מצב איתו נולדתי ואיתו אני צריך ללמוד לחיות. התעמקתי בנושא זה במשך מספר שנים תוך לימוד שיטות טיפול שונות ברפואה טבעית, וב 1995 פיתחתי שיטת טיפול העוסקת בקשר של הגוף אל הנפש; איך בעיות פיזיות יכולות בהרבה מקרים להיות תולדה של קשיים רגשיים. בשנתיים הבאות טיפלתי בעשרות מקרים של מטופלים שסבלו מאלרגיות קשות, באחוזי הצלחה גבוהים ביותר. ב 1997 קראתי לשיטת הטיפול IPEC Therapy® ומאז אני מטפל בשיטה באנסינו, קליפורניה, ובמקביל, אני מלמד בישראל, משנת 1998, פעם בשנה, דורות של מטפלים בשיטה (למידע נוסף, ניתן לבקר ב www.ipecisrael.co.il). למותר לציין שכבר שנים אני נהנה לאכול מכל סוגי הדגים, ללא תגובה אלרגית כלשהי.

גישה הוליסטית לאלרגיות

בבסיס שיטת ®IPEC Therapy עומדת האמונה שהגוף על שלל טריליוני התאים שלו, זוכר את כל ההיסטוריה שלו לפרטי פרטים מיום היווצרו, כאשר המערכת החיסונית היא חלק ממערכת הזיכרון. מערכת החיסון פועלת על סמך הזיכרון; כל פולשן ורעלן בו נתקל הגוף מתחילת דרכו, נושא קוד אנרגטי מיוחד אשר נחקק בזכרון המערכת החיסונית. כשהאדם נתקל בפולשנים אלו שנים מאוחר יותר, מערכת החיסון "נזכרת" בהם ומתקיפה אותם בכל האמצעים כדי לשמור על שרידות האדם. על בסיס זה מושתת הרעיון של חיסון ילדים כנגד מחלות שונות.

הבסיס הרגשי להיווצרות האלרגיות קורה בשנים הראשונות לחיינו. לתינוק אין שפה בה הוא יכול להביע את עצמו ויש לו פרופורציה מוגבלת על זמן ומרחב. אירועים פשוטים יכולים להיתפס כמאיימים חווייתית, גם אם למבוגר בסביבתו לא נראית כל סיבה לאיום. ככל יצור אורגני, התינוק מצוייד ביכולת הישרדות, ומצב איום מפעיל את מנגנון ההישרדות. מנגנון זה עובד בד בבד עם מערכת החיסון, ומכאן עם מערכת הזיכרון. מצב איום נתפס על ידי התינוק כמצב של חולשת עצמו מול מצב וחומר הנחרטים במוחו ומשנים ברגעים אלו את הפסיכולוגיה שלו ממצב נינוחות למצב הישרדות. ככל שעוצמת ותדירות מקרים אלו גוברת, כך תלך ותגדל עוצמת היווצרות האלרגיה.

למעשה, הגוף הינו בעל זיכרון טוטאלי של אינספור אירועים, חוויות, ריחות, טעמים, קולות, מראות, תחושות, אשר מקוטלגים בצורה חכמה ביותר בתוך מערכת הגוף-נפש של האדם, ובמובן מסויים, מנהלים את האדם לאורך חייו המודעים. כל אדם חי כך את חייו, בצורה מאוזנת בין חייו המודעים לבין הזכרונות העולים תדיר מהמערכת הלא מודעת. שיווי המשקל הזה מתערער כאשר זכרונות הגוף הלא מודעים, אינם מרגישים "מאושרים" כאשר הם באים במגע עם מזונות, משקאות, חומרים שונים (פלסטיק, עץ, מתכת, גומי, מוצרי קוסמטיקה, מוצרי ניקיון, חיות מחמד, פריחות צמחים בטבע ועוד ועוד ועוד). מגע זה מעורר באחת, זכרונות לא מודעים של מצוקה ואיום על ההישרדות. דרכו של הגוף להתמודד עם האיום באה לידי ביטוי על ידי הפעלת הצבא המוכן להגן בכל שנייה. הצבא הזה הינו המערכת החיסונית השוטפת את הגוף בהורמונים וכימיכלים טבעיים שונים כדי להתמודד עם האיום.

הבעייה היא שהתגוננות שצריכה להיות מכוונת רק כנגד פולשנים מזיקים, מופעלת במקום, כנגד חומרים ידידותיים לאדם. מערכת החיסון אינה מבחינה בין פולשנים לבין מזונות ו/או חומרים ידידותיים; אצלה הזיכרון קובע ועל פיו היא מקבלת החלטה לפעול. מה יכול לעשות האדם במצב זה? הרפואה הקונבציונאלית מספקת לו כאמור שתי אפשרויות: לצרוך כימיכלים נוגדי היסטמין כדי להפחית מעוצמת הסימפטומים, להימנע מהחומרים היוצרים אלרגיות (וזאת במידה והאדם יודע בוודאות למה הוא אלרגי), או לעבור תהליך של חשיפה מדורגת לחומר יוצר האלרגיה בתקווה שהחשיפה תרגיל את הגוף וכך האלרגיה תתבטל.

שתי השיטות אינן פותרות את המצב ואינן מרפאות, אלא, מנטרלות זמנית את תגובת האלרגיה אם ההתקפה כבר החלה, או מגבילות את חוויית האדם מלאכול דברים מסויימים, להשתמש בחומרים מסויימים, ולחיות חלק מהזמן ובחלק מהמצבים בזהירות ובהתגוננות. במידה והאדם בוחר להחשף הדרגתית לאורך זמן לחומר אלרגני, גישה זו עדיין מוגבלת באפשרויות שלה כשמדובר באנשים המותקפים תדיר בהרבה אלרגנים, למשל, קדחת השחת, או במצבי חילוף עונות כאשר פריחת צמחים רבים מתקיפה את המערכת.

המשך לחלק 2