עושים שרירים

ליאור טל – מגזין דרך האושר – 1 לספטמבר 2004

אבחון לפי שיטת IPEC , אינטגרציה טיפולית ברפואה המשלימה.

מהות האבחון
שיטת Integrated Physical Emotional Clearing – IPEC משלבת כלים אבחוניים וטיפוליים מרפואה סינית, קינסיולוגיה, הומאופתיה,שיטת NAET, פסיכולוגיה ושיטות אנרגטיות אחרות כמו גם כלים יחודיים לאבחון גופנפש.
הכירופרקטור ד"ר George Goodhart, פיתח את מבחן השרירים לפני כ-40 שנה וב-1992 התוודע דר´ אורי קניג מלוס אנג´לס, פסיכולוג קליני ומייסד השיטה, לפוטנציאל של מבחן השרירים ככלי הערכה וטיפול.
בבסיס הטיפול עומדת התפיסה ההוליסטית, לפיה האדם הוא מערכת, שבה קיימת זרימה מתמדת של אנרגיה, בין כל חלקיה, גוף ונפש כאחד. לפיכך, בעיה גופנית עלולה להיות תוצאה של חוסר איזון רגשי, ובעיה רגשית, עלולה להיות תוצאה של חוסר איזון גופני.

מה בודקים?
במהלך ההערכה, המטפל בוחן את מתח השריר בזרוע המטופל בעזרת ערכה המייצגת סוגי מזון, גורמים סביבתיים, חומרים ועוד, וכן בוחן את מתח השריר אל מול מחשבות, רגשות ורעיונות, החשודים כיוצרי חסימה אנרגטית וכגורמים לפיכך לתגובות פיזיות של אלרגיות, בעיות עיכול, בעיות עור, אסטמה, מיגרנות, בעיות פסיכוסומאטיות ועוד.
אבחון הבעיה נעשה על ידי מבחן השרירים שבודק את השינוי האנרגטי בגוף על ידי בדיקת מתח-טונוס (חזק/חלש) של שרירים שונים בגוף (אך בד"כ שריר הזרוע, שנמצא כנוח וכמתאים ביותר) בתגובה להפעלת לחץ קל על השריר. חסימה או חולשה בזרימת האנרגיה, שבאה לידי ביטוי בסימפטומים כלשהם, תתבטא גם בהיחלשותו של השריר המייצג, כתגובה לעימות הגוף עם הגורם, פיסי או רגשי.

איך מתבצע האבחון?
לאחר תשאול מקיף ותרגול ראשוני של מבחן השרירים, יבדוק המטפל, דרך מבחן השרירים, את מוכנות הגוף לתהליך, ויבדוק את כיוון ודרך האבחון והטיפול: פיסי / רגשי / משולב. בטיפול באלרגיות, לדוגמא, משנים בטכניקה אנרגטית, את הזיכרון השלילי של מערכת החיסון של הגוף, לאלרגן, על מנת שלא תגיב עוד ברגישות יתר לאותו גורם.
המטפל עובד ישירות עם הצד הלא מודע של המטופל, ומאתר באופן מילולי ובלתי מילולי (לדוגמא ע"י מטריצה טיפולית) דרך מבחן תגובת השריר, את הנושאים הבעייתיים.

טיפ לקוראים – תיפוף עדין
במצב או סיטואציה של חוסר ביטחון, דימוי עצמי נמוך או חוסר אונים – תיפוף עדין עם קצות האצבעות על נקודת התימוס שנמצאת במרכז בית החזה, על עצם החזה, למשך 2-3 דקות, מחזק כעזרה ראשונה את יכולת ההתמודדות של הגוף, פיזית ורגשית, עם הבעיה.